GreekEnglish (United Kingdom)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.. ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ? ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΙΔΟΚΤΗΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία .
Η απάντηση στο ερώτημά σας ουσιαστικά βρίσκεται στο άρθρο 26. παρ.3 , που αφού το μελέτησα το παραγραφοποίησα και το ανάρτησα στη ιστοσελίδα μου

Άρθρο 26 παρ.3.
Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής * της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος,
εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα :
- πλήρους κυριότητας ή
- επικαρπίας ή
- οίκησης σε κατοικία ή
- σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή
- δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή
- σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες
και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000).
Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά είκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο
* Ο μειωτικός συντελεστής της πρώτης και μοναδικής κατοικίας, ίσος με 0,40 στην περίπτωση 3α

OI ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ - OI ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

 
 energ-apodosi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
jgtech-REAL
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ή ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ

Συμφωνείτε με την Τακτοποίηση Αυθαιρέτων

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Εμφανίσεις Περιεχομένου : 1978607
RizVN Support
+306977445969
+302107212887
Email